Asjad, taaskasutus ja prügi
Tähtaeg 1. august 2022. NB! Pikendatud kuni 31. august 2022.Parimatele töödele auhinnad! Toetajad: Eesti Kultuurikapital, ICOM Eesti, Tallink ja Euroopa Komisjoni esindus Eestis.
Tänapäeval puutub iga inimene või perekond kokku vanade, kasutute ja katkiste asjadega ning igapäevase prügiga. Seejuures peab otsustama, mida kasutute asjadega teha ja kuhu prügi viia. Kas viskame vana asja ära või anname sellele uue elu? Kas viskame kogu prügi ja jäätmed olmeprügi hulka või sorteerime vastavalt jäätmete liigile? Üha olulisemad teemad ühiskonnas on tarbimine, taaskasutus, keskkonnahoid ja jätkusuutlik areng, millega iga inimene puutub otsesemalt või kaudsemalt kokku.
Tarbimiskultuur Eestis on aja jooksul palju muutunud. Eri põlvkondadel on erinevad kogemused ja hoiakud, näiteks praegune kaupade küllus ja masstarbimine erineb suuresti nõukogudeaegse defitsiidi tingimustest. Ühtlasi on aja jooksul muutunud ka inimeste suhe tarbeesemetega ja kaupadega. Samuti on aja jooksul muutunud prügi ja jäätmetega ümberkäimine, näiteks prügi sorteerimine on võrdlemisi uus nähtus.
Kutsume teid jagama ERMiga oma kogemusi ja lugusid esemete tarbimisest või äraviskamisest ning prügiga ümberkäimisest.
Vastata võib teile huvipakkuvamatele küsimustele või päris vabas vormis. Materjalid leiavad kasutust muuhulgas Euroopa muuseumide ühisprojektis „The Rubbish“ („Prügi“).
1. Asjad ja tarbekaubad
Millal muutuvad asjad vanaks või kasutuks? Kas kõik esemed, tarbekaubad või tehnika vananevad sama kiiresti?
Kas teil on kodus asju, mis on oma vanuse tõttu hoopis väärtuslikud? Miks te neid alles hoiate? Milliseid tähendusi neil on?
Kas teil on kodus vanu ja kasutuid asju? Mis te nendega teete või mida te kavatsete nendega teha?
Kas teil on kodus katkisi asju? Mis te nendega kavatsete teha? Kuhu te tavaliselt viskate katkised asjad või olmetehnika? Mis olukorras on asjad lõplikult katki?
Kas te olete mõnda tarbekaupa, kodutehnikat või sõiduvahendit parandanud? Miks ja kuidas? Milliseid tehnilisi teadmisi ja oskusi see nõudis, kuidas te neid õppisite? Milliseid vahendeid see nõudis?
Kas olete kunagi vanu, kasutuid ja katkiseid asju või tehnikat viinud jäätmejaama? Mida ja miks? Kuidas te need sinna viisite?
Kas ja milliseid asju te olete edasi andnud või pärandanud järgmisele põlvkonnale? Kas ja milliseid asju teile on andnud või pärandanud vanemad või vanavanemad? Kas ja kuidas te neid kasutate?
2. Taaskasutus ja ringmajandus
Kas te olete kunagi vanu ja kasutuid asju viinud taaskasutuskeskusesse? Mida ja miks?
Kas te olete ise ostnud kasutatud kaupu või tehnikat? Mida ja kust kohast? Kas te eelistate osta poest uut kaupa ja tehnikat või mujalt kasutatult?
Milliseid taaskasutatud materjalidest toodetud kaupu olete ostnud? Kas teil on mõned kindlad tooted või brändid, mida te ostate just selle pärast? Mida te arvate taaskasutatud materjalidest toodetud kaupadest?
Kas te jälgite poes toodete ja kaupade märgiseid? Milliseid te jälgite ja miks? Kas te teete selle põhjal ostuvalikuid?
3. Prügi
Mis on teie jaoks prügi? Milline pilt, heli või lõhn seondub teie jaoks prügiga? Kas kõik, mis teie majapidamises elutegevusest üle jääb, on prügi? Kuidas „väldite“ prügi tekkimist?
Kas te sorteerite olmeprügi? Miks te seda teete? Kas te olete seda alati teinud? Millal te hakkasite prügi sorteerima? Mis saab sorteeritud prügist edasi?
Kui sorteerite olmeprügi, siis kuidas te seda oma kodus korraldate? Milliseid jäätmeliike te sorteerite? Mille põhjal te otsustate, kuhu midagi visata või viia? Mis aitab sorteerimisele kaasa ja mis seda takistab?
Milliste jäätmete puhul olete kõige rohkem segaduses, kuidas ja kuhu neid viia?
Kuhu ja kuidas te viite muud jäätmed, näiteks patareid ja akud, ehitusjäätmed (sh ehituskeemia) ja vanad ravimid?
Kas olete kunagi jäätmeid või prügi viinud jäätmejaama? Mida ja miks? Kuidas te need sinna viisite? Mis jäätmetest edasi saab?
Kus märkate prügi teie elupiirkonnas, näiteks linnas, maal, külas, metsas, mereääres või meres? Kas olete kasutusele võtnud teiste äravisatud prügi või jäätmeid?
Kas olete osalenud prügikoristamise talgutel?
Vastaja andmed:
Nimi (soovi korral võite jääda anonüümseks, aga märkige sel juhul oma sugu)
Sünniaeg ja -koht
Haridus, eriala
Elukoht
E-post või telefon
Oleme väga huvitatud ka nende teemadega seotud digifotodest, fotodest ja esemetest. Fotod võite lisada kaastööle või saata eraldi. Paberfotosid ja negatiive võtab Eesti Rahva Muuseum vastu kingitusena või laenab koopiate tegemiseks. Kui saadate oma kaastöö paberil, palun ärge liimige fotosid paberile. Lisage võimalikult detailne kirjeldus fotode, digifotode ja esemete kohta eraldi lehel. Vajadusel saab ERM korraldada esemete transpordi.
Täname kaastöö eest!
Lisainfo:
Tiina Tael, peaarhivaar
tiina.tael@erm.ee, 736 3062
Tenno Teidearu, teadur, küsimuslehe autor
tenno.teidearu@erm.ee, 736 3024
Kristjan Raba, näituste juht, küsimuslehe autor
kristjan.raba@erm.ee, 736 3030