Kuidas koroonaviiruse epideemia mõjutab sinu elu?
Eesti Rahva Muuseum kogub lugusid ja fotosid sellest, kuidas jätkuv COVID-19 pandeemia mõjutab Eesti inimeste igapäevaelu. Kui 2020. aasta kevadel loodeti, et muutused on ajutised, siis sügiseks selgus, et elukorraldus on muutunud veel teadmata ajaks ja ees on ootamas keeruline talv.
Oleme visandanud teemasid, mis aitaksid teil oma kogemusi kirja panna. Küsimustele ei ole vaja vastata ükshaaval, kirjutada võib ka päris vabas vormis. Saata võib aga ka ka päevikuid, fotopäevikuid, videosid ja lühikesi muljeid kogetud olukordadest või tehtud tähelepanekutest.
Saadetud kaastööd aitavad täiendada Eesti Rahva Muuseumi kogusid. Muuseum võib materjale tulevikus kasutada ka uurimistöös ja näitustel.
Suur tänu kõigile kaastöö saatjatele!
Oleme visandanud teemasid, mis aitaksid teil oma kogemusi kirja panna. Küsimustele ei ole vaja vastata ükshaaval, kirjutada võib ka päris vabas vormis. Saata võib aga ka ka päevikuid, fotopäevikuid, videosid ja lühikesi muljeid kogetud olukordadest või tehtud tähelepanekutest.
Saadetud kaastööd aitavad täiendada Eesti Rahva Muuseumi kogusid. Muuseum võib materjale tulevikus kasutada ka uurimistöös ja näitustel.
Suur tänu kõigile kaastöö saatjatele!

I Koroonaepideemiaks valmistumine aasta alguses
Kas ja kuidas valmistusite Eestisse jõudnud COVID-19 põhjustatud kriisiks? Millal hakkasite sellele mõtlema ja kas muretsesite, et koroonaviiruse põhjustatud laialdane haigestumine jõuab ka Eestisse? Mida valmistumiseks ette võtsite? Kuidas valmistusid teie lähedased, sõbrad-tuttavad ja kolleegid?
II Epideemia kohta informatsiooni hankimine
Kuidas ja millal saite koroonaviirusest teada?
Kui palju jälgite praegusel ajal igapäevaselt koroonaviirusega seotud uudiseid? Kas see, kui tihti ja mida te jälgite, on viimastel kuudel muutunud?
Mis on kõige mõistlikumad ja ebamõistlikumad uudised, soovitused või postitused, mida olete näinud ning millistest kanalitest? Kuidas te otsustate, kas uudis või info on usaldusväärne või mitte?
Kas tunnete ennast või oma lähedasi ohustatuna? Miks? Mida viiruseohu vältimiseks ette olete võtnud? Milliseid ohutusreegleid ja hügieenisoovitusi järgite?
Kas olete avalikes ruumides, ühistranspordis või linna liikudes kandnud näo ees maski? Mida maskide kandmise soovitustest arvate?
III Igapäevase elukorralduse muutumine epideemia tõttu
Milliseid ümberkorraldusi olete oma elus koroonaepideemia tõttu tegema pidanud?
Kas ja kuidas mõjutas teie argielu haridusasutuste sulgemine? Mõjutas see teie või teie lähedaste õpinguid?
Kas te olete pidanud loobuma kuskil käimisest (nt muuseumid, kinod, teater, kontserdid, spordiklubid, lähedastel, sõpradel, tuttavatel külas käimine)? Kas käite selle asemel kuskil mujal?
Kui olete otsustanud jääda koju või kui olete pidanud karantiini jääma (liikumiskeeld haigestunutele, nendega kokku puutunutele või välisriigist tulnutele), siis kuidas olete elu karantiinis planeerinud ja sellega toime tulnud?
IV Muutused igapäevases suhtlemises
Kuidas on muutunud teie igapäevane suhtlemine ja miks? Kuidas põhiliselt lähedaste ja sõpradega suhtlete?
Kas olete koroonaohu tõttu loobunud suhtlemisest või kuskile sõitmisest (välislähetused, puhkused või töö välisriigis, liikumine kodus vm.)? Mis mõtteid või emotsioone need ärajäämised on teil tekitanud?
Kuivõrd olete muutnud oma igapäevast liikumist? Näiteks kasutades vähem ühistransporti, taksosid, või kasutades rohkem isiklikku autot, jala käimist või sõites rohkem rattaga?
Kas olete hakanud rohkem kasutama digitaalseid kanaleid? Milleks – kas töö tegemiseks,
inimestega suhtlemiseks?
On teil kontakte eakamate inimestega, kes haigestumise riski tõttu oma kodust ei välju? Kas suhtlemine on nendega muutunud?
V Muutused tööelus ja ärivaldkonna kohanemine
Kuidas koroonaepideemia mõjutas teie tööelu? Kuidas on koroonaepideemia mõjutanud teie igapäevaseid sissetulekuid? Kas teie töökoht jäi alles?
Kas teie ettevõte või asutus sulges uksed või jätkas tegevust? Kui olete ise juht, kuidas te selle otsuseni jõudsite, kuidas seda oma alluvatele seletasite? Kui olete alluv, kuidas teie juht teile sellest teada andis?
Kui jätkasite tegevust, siis milliseid muudatusi tehti – kaugtöö, töö erinevates vahetustes, töökoormuste vähendamine vms?
Kui olete ettevõtja, siis kirjeldage palun, kuidas asusite lahendusi otsima: kas nõudlus teie toodete või teenuste järele kahanes või kasvas?
Lisainfo ja kontaktid
Rahvalood
Pildiait
Gerd Raassalu, audiovisuaalse kogu arhivaar
E-post: Gerd.Raassalu@erm.ee
Kui soovite kaastöö saata e-postitsi:
Pille Runnel, ERMi teadusdirektor
E-post: Pille.Runnel@erm.ee
Kui soovite kaastöö saata paberil:
Tiina Tael, peaarhivaar
Eesti Rahva Muuseum
Muuseumi tee 2, 60532, Tartu