Stipendiumid
Marje Õunapuu mälestusfond
Marje Õunapuu mälestusfond on asutatud 2014. aastal Eesti Rahva Muuseumi poolt Eesti Rahvuskultuuri Fondi juurde Marje Õunapuu pärandist saadud vahenditest. Marje Õunapuu mälestusfondi eesmärgiks on toetada neid, kes aitavad Eesti Rahva Muuseumil täita oma rolli eesti kultuuri mõtestajana. Konkursi stipendiaadi leidmiseks korraldab Marje Õunapuu mälestusfondi halduskogu konkursi, millega antakse välja 2 stipendiumi: Oskar Kallase stipendium ja Ferdinand Linnuse stipendium. Stipendiaadid avalikustatakse Eesti Rahva Muuseumi sünnipäeval 14. aprillil.
Oskar Kallase stipendium
Oskar Kallase stipendiumi asutas ERM 2015. aastal, et tunnustada muuseumile ja Eestile olulisi inimesi silmapaistva professionaalse ja loomingulise tegevuse eest rahvusteaduste ja -kultuuri alal, mis on aidanud ERMil täita oma rolli eesti kultuuri mõtestajana.
Kandidaate stipendiumi määramiseks võivad esitada rahvusteaduste ja muuseumivaldkonna juriidilised isikud ning kõik Eesti Vabariigi kodanikud. Stipendiumi suurus on 1000 eurot ning laureaat kuulutatakse välja ERMi sünnipäeval 14. aprillil.
Laureaadid:
Kandidaate stipendiumi määramiseks võivad esitada rahvusteaduste ja muuseumivaldkonna juriidilised isikud ning kõik Eesti Vabariigi kodanikud. Stipendiumi suurus on 1000 eurot ning laureaat kuulutatakse välja ERMi sünnipäeval 14. aprillil.
Laureaadid:
-
2015 - laulu- ja tantsupidude juht Aet Maatee
-
2016 - ajaloolane Mart Laar
-
2017 - folklorist Marju Kõivupuu
-
2018 - rahvarõivameister Silvi Allimann
-
2019 - filoloog, keele- ja kirjandusteadlane Tiit Hennoste
-
2020 - folklorist Mall Hiiemäe
-
2021 - etnoloog Art Leete
- 2022 - folklorist Kristi Salve
- 2023 - õppejõud Annes Hermann
Ferdinand Linnuse stipendium
Ferdinand Linnuse kolleegistipendiumit annab muuseum välja ERMi töötajale silmapaistvate tööalaste saavutuste eest eelmisel kalendriaastal. Kolleegipreemia laureaat selgitatakse välja sisehääletusel ning avalikustatakse ERMi sünnipäeval 14. aprillil.
Laureaadid:
Laureaadid:
-
2015 - infotehnoloogia spetsialist Raigo Ljamin
-
2016 - arendusdirektor Viljar Pohhomov
-
2017 - haldusjuht Erkki Pärt
-
2018 - peakunstnik Jane Liiv
-
2019 - filmistuudio juht Maido Selgmäe
-
2020 - rahvakultuuri koolitus- ja teabekeskuse juhataja Ellen Värv
-
2021 - peaarhivaar Tiina Tael
- 2022 - muuseumipedagoog Anti Lillak
- 2023 - püsinäituste produtsent Tiit Sibul
Camilla ja Leo Kuuse mälestusfond
Ilmari Mannineni stipendium. Auhinna eesmärgiks on toetada Eesti Rahva Muuseumi tegevust ning kultuuriteaduste erialade üliõpilaste ja teadlaste uurimistööd eesti kultuuri ja rahvakultuuri valdkonnas.
Laureaadid:
-
2009 Janne Vaabla, uurimistööks „Mandri-Eesti etnograafilised lasterõivad“
-
2011 Jaanika Jaanits, välitöödeks Komi Vabariigis; Karin Leivategija, näituse „Veski tänav Tartus. Elu ja lugu“ koostamiseks; Maris Rosenthal diplomitööks „Paikkondlikud kaltsutited ehk tekstiilnukutüübid Eestis“ vajaliku materjali kaardistamiseks ja kogumiseks
-
2012 Terje Toomistu, uurimistööks teemal „Alternatiivsed elustiilid Nõukogude Eestis: hipid“
-
2013 Ann Aaresild, magistriõpinguteks Tartu Ülikoolis etnoloogiaerialal ja magistritöö kirjutamiseks teemal „1944. aasta põgenike kontaktid kodumaaga nõukogude ajal“
-
2014 Laura Jamsja, magistriõpinguteks Tartu Ülikoolis etnoloogia ja folkloristika erialal; Marit Külv, Krautmani Massaaži-ja Terviseakadeemia eesti pärimusmeditsiini õppekava lõputöö kirjutamiseks teemal „Käsitöö tervendavast mõjust maarahva uskumustes“ ja õpinguteks Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias rahvusliku tekstiili erialal
-
2015 Helleka Koppel, magistritöö "Kodus ja võõrsil ning vahepeal - Eesti seljakotirändurid Austraalias" edasiarendamiseks Eesti Rahva Muuseumi aastaraamatu artikliks
-
2018 Kaspar Metsar, uurimistööks eesti rahvakultuuri valdkonnas
-
2019 Kristina Libe, magistriõpinguteks Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias pärandtehnoloogia erialal
- 2020 Terje Lill, magistriõpinguteks Tartu Ülikoolis etnoloogia, folkloristika ja rakendusantropoloogia erialal
- 2021 Made Uus, magistriõpinguteks Viljandi Kultuuriakadeemias ja loov-praktilise töö "Etnograafilise Paistu naistekasuka valmistamise metoodilise õppematerjali koostamine" teostamiseks.
- 2022 Kadri Kuusk, magistritööks teemal "Hiiumaa põrandakatted kui kohalike sotsiaal-majanduslike protsesside peegeldus"