Tribaalrebased
Urmas Viiki näitus “Tribaalrebased”
Avatud ERMi A-fuajees 25.04–16.07.2023
Sarja nimi “Tribaalrebased” on sulam kahest sõnast - “tribaalne” ning “libarebased”. Seeria mängib kujunditega sama lõbusalt ning vastutustundetult kui mõistetegagi. Kokku on segatud klanni-, hõimu- ja gängitunnused. Müütiline libarebane, muundumise suurvaim jätab oma märgi tervele seeriale, hajutades piiri eksootilise ning argise, arhailise ning urbanistliku ja sensuaalse ning koomilise vahel. Tööde stilistika on väljatimmitult napp, piirdudes mustvalge + oranžiga. Kuigi nii graafika ise kui ka selle loomise protsess on täisdigitaalne, siis stiiliotsingud kiikavad pigem klassikalise joonekultuuri suunas, kasutades vaid üksikuid ning raskestimärgatavaid mittemanuaalseid nihkeid. Tähelepanelik pilk märkab muidugi ka koomiksi mõjusid nii karakterite kui graafilise laadi osas. Koomiksile omane narratiivsus on siiski maha keeratud ja detailid luubivad.
Urmas Viik (1961) lõpetas Eesti Kunstiakadeemia (tookordse Tallinna Kunstiülikooli) 1991. aastal ning näitas end kohe võimsa graafikuna. Tema tööd olid suure- formaadilised, süžeelised ja rääkisid kummalisest, ühtaegu mütoloogiliselt ürgsest ja samas väga kaasaegsest maailmast. Aastate jooksul on ta looming läbiteinud mitmeid põnevaid muutusi, ta on asunud illustreerima raamatuid (ligi 40) ning joonistanud koomikseid, tegelenud skulptuuri ja installatsiooniga. Eestimaa mitmes paigas võib uute ehitiste juures näha tema tehtud „protsendikunsti“ – valgustusega installatsioone: Kirde-Eestis „Mustikat“ ja varsti valmivat „Ohakat“, Pärnus „Kibuvitsa.“ Teda on pärjatud Kristjan Raua medali ning mitmete kaunimate raamatute võistluse auhindadega. Ta on saanud oma illustratsioonide ja graafilise disaini eest rohkelt ka rahvusvahelisi auhindu. Ta on olnud Tallinna Pedagoogikaülikooli ja Eesti Kunstiakadeemia professor.
Viiki tööd asuvad Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Eesti Tarbekunstimuuseumi, Portlandi Kunstimuuseumi, Rauma Kunstimuuseumi kogudes ning erakogudes ja avalikes paikades Eestis, Austrias, Hispaanias, Hollandis, Kanadas, Rootsis, Saksamaal, Soomes, Taanis, Šotimaal ja USA-s.
Näitus on tasuta sissepääsuga.