
Hõimupäev ERMis 19. oktoobril
Esmaspäev, 07. oktoober 2019
ERMi hõimupäeval esineb teiste hulgas tuntud Soome duo Wimme ja Rinne
Kaunis tava tutvustada oktoobrikuus hõimurahvaid ja nende kultuure sai alguse juba 1931. aastal. 2011. aastal võeti Riigikogus vastu otsus tähistada hõimupäeva oktoobrikuu kolmandal laupäeval riikliku tähtpäevana, mil heisatakse riigilipud.
19.10.2019 hõimupäeva programm Eesti Rahva Muuseumis:
Kl 12 – Lavastus „Jumalad on maal!!!“, teatrisaalis, B-sissepääs
Jaan Toominga lavastus vepsa eepose “Virantanaz” ainetel. Toomteater
Mängivad Anne Türnpu, Kaido Kivi, Rein Annuk ja Anne-Mai Tevahi.
Piletid on müügil Piletimaailmas SIIN.
Kl 13.30 – Film „Elavalt maetud“, Maailmafilmi saalis, A-sissepääs, TASUTA
Film vepslaste elust ja identiteedist kaasajal.
Autorid Taisto Raudalainen ja Madis Arukask, operaator Raul Priks, režissöör Maarika Lauri. Autor: Lauri Maarika. Kestus: 29 min
Kl 14.00 – Film „Läbi vepsalaste maa: 50 aastat hiljem“ Maailmafilmi saalis, TASUTA
See on film Venemaal, Leningradi oblastis elavatest vepslastest, nende identiteedist ja keelest. Argielustseenide ja intervjuude vahendusel avaneb pilt sealsest elust ja valikutest, millega tänase Vepsamaa asukad silmitsi seisavad.
Autorid: Indrek Jääts, Maido Selgmäe. ERM 2016, 55 min
Kl 14.00 – Naiskoori „Domina“ kontsert silla-alal, TASUTA
Kl 15.00 – Hõimupäeva pärimusmuusikakontsert, Hurda saalis, TASUTA
Esinejate tutvustused:
MEREMA (ersa)
Merema on särtsakas Mordvamaa rahvamuusikaansambel, kes tutvustab ersade iidset mitmehäälset laulutraditsiooni ja rikkalikku folklooripärandit. Maagilise kõlaga naishääli saadavad mitmesugused vilepillid, torupill ja jauram..
MAGOS ja BORI FEKETE (ungari)
Rahvamuusikaansambel Magos mängib traditsioonilist ungari rahvamuusikat, keskendudes peamiselt Transilvaania – Kalotaszegi, Mezőségi ja Székelyföldi – ning praeguse Ungari aladele jääva Szatmári ja Dunántúli meloodiatele. Magosega astub lavale hetkel üks andekamaid noori Ungari rahvalaulikuid Bori Fekete. Traditsioonilisele rahvamuusikaansamblile kohaselt mängitakse rohkesti tantsulugusid.
JUGÕDLAN´ (komi)
Komi folklooriansambel Jugõdlan´ tuleb Komimaa raskesti ligipääsetavast idaosast, kus enamik elanikest on komid. Ansambel on pühendunud komi laulutraditsioonide elushoidmisele ja kaasajastamisele.
POLINA ITALJEVA (mari)
Polina Italjeva laulud on lahutamatult seotud kodukoha looduse ilu ja inimestega ning ta on kuulsaks laulnud mitmete mari luuletajate ja heliloojate loomingu. Tema repertuaaris on ka idamaride ehedat folkloori, mida ta on talletanud ekspeditsioonidel kaugetesse mari küladesse. Polina Italjevat on tunnustatud paljudel konkurssidel Venemaal. Ta on esimene mari, kes on pälvinud teenelise rahvamuusiku tiitli Baškortostanis ning sama tiitli ka Marimaal.
JORGA KATŠE (mari)
Mari muusik Jorga Katše (Pavel Filippov) sündis mari-tatari-udmurdi segakülas Marimaal. Bajaaniõpetajast ema käe all omandas ta meisterliku pillimänguoskuse, lisaks mängib ta kitarri. Muusikainstrumentide valdamine on aidanud noormeest uute laulude kirjutamisel ja arranžeeringute tegemisel. Tänu oma isikupärasele laululoomingule, milles on romantikat, räpi elemente, huumorit ja isegi irooniat, on ta mari noorte seas väga populaarne.
ŠONER PAUL (udmurdi)
Udmurdi muusik Šoner Paul (Pavel Aleksandrov) on pärit Tatarstanist. Teda kasvatas tuntud rahvamuusikust vanaema, kelle mõjul asus ta ka Kaasani konservatooriumis tatari rahvamuusikat õppima. 2017. aastal avaldas Šoner Paul CD-ga raamatu, kuhu olid kogutud Tatarstani udmurtide autentsed laulud ja samal aastal esines ta vähemusrahvuste Eurovisioonil Kautokeinos (Norra), kus saavutas kolmanda koha.
Kl 18.00 – Wimme ja Rinne kontsert, silla-alal, A-sissepääs
Wimme Saari ja Tapani Rinne kontserdil kohtuvad kütkestavad iidsed saami joiud ja läänemaailma muusikakultuur.
Joig on muusikaline väljendusstiil, mida viljelesid vanad saami hõimud. Wimme Saari on üks maailma kuulsaim joiguja. Tapani Rinne on soome elektron-jazz muusik, kes on tihti lava jaganud folkmuusikutega. Koos on Saari ja Rinne avaldanud mitu albumit, mis sisaldavadki kaasaegset joigi-muusikat.
Saari joigub loodusest, selle elementidest ja loomadest, Tapani paneb selle omapärasesse ja rütmikasse technolikku vormi. Saari ja Rinne koosmusitseerimises väljendub üheaegselt nii müstika kui ka rõõm ja loovus.
Piletid Piletilevist.
17.-27.10 avatud Udmurdi kunstnik Stanislav Antipov maalinäitus “Soome-ugri rahvaste eluhetked“ (A-alal)
Hõimupäevad kuuluvad CIOFF festivalide nimekirja ning on pühendatud ÜRO põliskeelte aastale. Loodame, et hõimupäevast kujuneb kõikjal Eestis meeldejääv pidupäev, mis avardab meie teadmisi hõimurahvastest ning süvendab huvi rahvusliku kultuuripärandi vastu.Tutvuge ka teiste hõimupäevade raames toimuvate sündmustega siin:
https://fennougria.ee/uritused/hoimupaevad/2019-2/programm/