Nelja jalaga maa peal. Eesti talutool
Avatud ERMi galeriis 24. veebruarist 2023 – 4. detsembrini 2023A-sissepääs
Näitusel „Nelja jalaga maa peal. Eesti talutool“ kutsume külastaja Eesti talutoolide rikkalikku ja mitmekülgsesse maailma. Väljas on rohkem kui 100 unikaalset tooli, mis jutustavad ilmekalt ajast, mil tool valmistati, ning väärtustest, mida selle valmistaja oluliseks pidas.
Toolil oli talupoja elamises suurem tähendus kui tavalisel tarbeesemel - see oli muidu kasina majakraami seas oma konstruktsiooni mitmekesisuse ja kaunistuste poolest kõige huvitavam ese. Suure maailma stiilimõjud jõudsid talumööblisse viivitusega. Moodsaid ideid kohandati ja lihtsustati, kombineeriti juba tuntud tehnikavõtetega ning arendati edasi. Nii räägib talutool lugu loomingust, leidlikkusest ja oskustest samavõrd kui kodu sisustusest ning moe ja mööbli ajaloost.
Talutool on ühtaegu ilus ja argine ese. Mõni neist on lihtsad iste, mille valmistas talumees endale kolde ees istumiseks, aga on ka keerukamaid toole, mis telliti koduküla tislermeistrilt, ja neid, mis valmisid perekondlikult olulisteks tähtpäevadeks: pruudile pulmakingiks või tütrele kaasavaraks.
Eesti Rahva Muuseumis on hoiul Eesti suurim talutoolide kollektsioon, kuhu kuulub üle 370 eseme. Vanimad eksponeeritud toolid pärinevad 18. sajandi teisest poolest, hilisemad 1930. aastatest.
Näitusel uurime, kuidas kajastuvad talutoolides omaaegsed mööblimoed: inglise rokokoo, biidermeier või varasemad klassitsismi voolud. Millised kohalikud toolimeistrid võisid saada eeskuju Windsori toolidest või William Morrise kuulsast Sussexi toolist? Millise vormi on Eestis võtnud Euroopas laialt tuntud redelseljatoega toolid ja pinktoolid ning millise istme sai teha kõverast männijuurikast või jämedast oksaharust?
Ajal, mil mööblit tehti käsitööna, kujunesid välja põnevad kohalikud „koolkonnad“. Omapäraste joontega torkavad silma saarte toolid: Muhu ja Kihnu ning rannarootslaste looming Pakril ja Ruhnus.
Kuidas valmistas tooli lihtne 19. sajandi talumees, kellel olid kasutada kirves ja nuga, liimeister ja peitel? Näitusel saab vaadata filmiklippe, mis annavad aimu omaaegsetest tehnilistest lahendustest: puidu lõhestamisest ja painutamisest, voolimisest ning toolile õlg- või kõrkjapõhja punumisest.
Kuraatorid: Mariliis Vaks, Liisi Jääts, Indrek Tirrul
Kujundajad: Emma Eensalu, Silver Rannak
Produtsent Reet Mark
Näituse mahukat kataloogi „Eesti talutoolid“ saab osta ERMi poest ja e-poest
ERMi talutoolide-teemaline kalender 2023
HARIDUSPROGRAMMID
Näitusega seotud haridusprogrammid leiatavad siin: https://www.erm.ee/et/haridusprogrammid-eesti-talutool
KURAATORITUURID
- Laupäev, 11.03 kell 11. Tuuri teeb kuraator Liisi Jääts.
- Teisipäev, 21.03 kell 16.30. Tuuri teeb kuraator Liisi Jääts.
- Laupäev, 1.04 kell 11. Tuuri teeb kuraator Mariliis Vaks.
- Teisipäev, 18.04 kell 16.30. Tuuri teeb kuraator Mariliis Vaks.
- Laupäev, 6.05 kell 11. Tuuri teeb Indrek Tirrul.
- Teisipäev, 16.05 kell 17. Tuuri teeb Indrek Tirrul.
ANNA OMA TALUTOOLIST TEADA!
Saada oma talutoolist ERMile pilt või mitu. Nii aitad täiendada meie fotokogu antud teemal. Lisainfo: https://www.erm.ee/et/anna-oma-talutoolist-teada
MEEDIAS:
Saada oma talutoolist ERMile pilt või mitu. Nii aitad täiendada meie fotokogu antud teemal. Lisainfo: https://www.erm.ee/et/anna-oma-talutoolist-teada
MEEDIAS:
- Terevisioon, 2.02.2023
- Klassikaraadio, 6.02.2023
- Kuku raadio, 22.01.2023
- Raadio Elmar, 31.01.2023
- Prillitoos, 12.02.2023
- Postimees, 22.02.2023
- Postimees kultuur, 22.02.2023
- Novaator, ERR. 23.02.2023
- Moodne Kodu, 24.02.2023
- Maakodu, märts 2023
- Terevisioon, aprill 2023