Kasutuskord
Info: raamatukogu@erm.ee
RAAMATUKOGU KASUTAMISE KORD
Eesti Rahva Muuseumi raamatukogu kasutamise kord reguleerib raamatukogu lugejaõiguste andmist ning lugeja õigusi ja kohustusi.
1. Üldsätted
1.1. Eesti Rahva Muuseumi raamatukogu on erialaraamatukogu, mis pakub juurdepääsu etnoloogia ja museoloogia alastele inforessurssidele muuseumi töötajatele ja teistele huvilistele. Raamatukogu lugejaks võivad saada kõik soovijad, kes on vähemalt 16-aastased.
1.2. Raamatukogu vara valvamiseks on rakendatud videovalve ning teavikute elektrooniline kaitsesüsteem.
2. Lugejaks registreerimine
2.1. Lugejaks registreeritakse kehtiva, fotoga isikut tõendava dokumendi alusel. Lugeja täidab registreerimisvormi, mille allkirjastamisel kohustub järgima raamatukogu kasutuskorda ning on nõus oma isikuandmete kasutamisega eeskirjas sätestatud ulatuses.
2.2. Lugejaks registreerimisel esitab lugeja järgmised andmed:
2.2.1. ees- ja perekonnanimi
2.2.2. isikukood või selle puudumisel sünniaeg
2.2.3. töökoht/õppeasutus
2.2.4. ametikoht/õpitav eriala
2.2.5. elukoha aadress
2.2.6. e-posti aadress
2.2.7. telefoninumber
2.3. Esitatud andmete põhjal vormistatakse ID-kaart või elamisloakaart raamatukogu lugejakaardiks. Juhul kui lugejal ei ole kumbagi eelmainitud dokumenti, väljastab raamatukogu kehtiva, fotoga isikut tõendava dokumendi alusel lugejakaardi.
2.4. Lugejakaart on nimeline ja selle edasiandmine teisele isikule on keelatud.
2.5. Lugejakaardi kehtivusaeg on ERMi töötajatel kolm aastat ja teistel lugejatel üks aasta ning selle pikendamisel kontrollitakse lugeja andmeid.
2.6. Lugeja on kohustatud oma andmete muutumisest raamatukogu teavitama või uuendama oma andmeid isikliku kasutajakonto Minu ESTER kaudu.
3. Lugejate andmete kasutamine.
3.1. Lugejate andmebaas on raamatukogusiseseks kasutamiseks, juurdepääs sellele on ainult teenuseid osutavatel raamatukogu töötajatel, kes on kohustatud säilitama lugejaandmete konfidentsiaalsuse. Lugejaks registreerudes saab lugeja isikliku salasõna andmebaasis oma kontaktandmete, laenutuste, tähtaegade ja teatiste vaatamiseks ning teavikute laenutustähtaja pikendamiseks. Teistele isikutele võimaldatakse juurdepääs andmetele vaid õigusaktides sätestatud juhtudel.
3.2. Lugejate andmebaasi andmeid kasutatakse lugeja tuvastamiseks ja raamatukogu teenuste osutamiseks, sh meeldetuletuste ja muude teadete saatmiseks ning statistilise analüüsi tegemiseks andmeid isikuga seostamata.
3.3. Lugeja andmeid säilitatakse kuni 2 aastat pärast lugejakaardi kehtivusaja lõppu, v. a võlgnevustega lugejate andmed, mida säilitatakse kuni võlgnevuse likvideerimiseni.
4. Teavikute laenamiskord
4.1. Kõigil raamatukogu lugejatel on teavikute kohalkasutamise õigus, mis võimaldab tellida teavikuid hoidlast lugemissaali ja kasutada avakogu. Teavikuid saavad kaasa laenutada ERMi töötajad
4.2. Raamatukogu avariiulitel paiknevaid teavikuid saab kasutada lugemissaalis raamatukoguhoidja vahenduseta.
4.3. Hoidlast teaviku laenamiseks või järjekorda panemiseks saab tellimuse esitada kohapeal, e-posti teel või e-kataloogi ESTER kaudu.
4.4. Lugeja on kohustatud laenatud teavikud tagastama tähtajaks või pikendama laenutähtaega. Pikendada saab juhul, kui teavikule ei ole järjekorda.
4.5. Tähtajaks tagastamata teaviku eest on raamatukogul õigus võtta viivist vastavalt trükisele kehtestatud laenureeglitele ja -tähtaegadele.
4.6. Teaviku kaotamisel või rikkumisel tuleb see asendada sama teavikuga või kui see ei ole võimalik, hüvitada teaviku väärtus raamatukogu poolt määratud summas.
5. Raamatukogu teenused
5.1. Raamatukogu võimaldab teavikute kohalkasutust ja kojulaenutust, e-kataloogi ESTER (www.ester.ee) ja andmebaaside kasutamist, teatmeteenindust, esmatasandi lugejakoolitust, raamatukogudevahelist laenutust ERMi töötajatele.
5.2. Raamatukogus on võimalik kasutada arvutitöökohti infootsinguks ja elektrooniliste infoallikate kasutamiseks. Võimalik on tellida paber- ja digikoopiaid, printida.
5.3. Raamatukogu teenuste kasutamine on tasuta, välja arvatud kopeerimine ja printimine.
6. Sisekord
6.1. Raamatukogus teenindatakse kehtiva ID-kaardi või lugejakaardi alusel
6.2. Raamatukogusse ei ole lubatud siseneda üleriietes ja suurte kottidega.
6.3. Lugejal on keelatud rikkuda ükskõik millisel viisil avalikku korda, sealhulgas eksida üldtunnustatud tavade ja heade kommete vastu.
6.4. Raamatukogu ruumides säilitatakse korda ja vaikust, oma käitumisega ei häirita teisi lugejaid.
6.5. Teavikute kahjustamise vältimiseks ei ole lugemissaalides lubatud söömine ja joomine. Samuti ei ole lubatud mobiiltelefoniga rääkimine.
6.6. Alkoholi- või narkojoobes või silmnähtavalt määrdunud riietega lugejaid raamatukokku ei lubata.
6.7. Turvavärava häiresignaali korral peab lugeja alluma raamatukogu töötaja korraldustele. Töötajal on õigus kontrollida lugejal kaasasolevaid esemeid.
6.8. Raamatukogu ei vastuta raamatukogu ruumidesse valveta jäetud esemete eest.
7. Lugeja vastutus
7.1. Olulise eksimise eest raamatukogu kasutamise korra vastu on Eesti Rahva Muuseumi direktoril õigus keelata tähtajaliselt lugemissaali külastamine.
7.2. Lugeja kannab materiaalset vastutust tema kasutuses olevate teavikute, seadmete või muu vara eest. Tekitatud kahju tuleb muuseumile hüvitada.