Ferdinand (1895–1942) ja Jüri (1926–1995) Linnuse nimed on eesti etnoloogiaga kursis olevatele inimestele tuntud. Eri ajastutel – üks sõdadevahelisel perioodil Eesti Vabariigis ja teine okupeeritud Nõukogude Eestis – tegutsenud isa ja poeg andsid olulise panuse eriala järjepidevusse.
Ferdinandi ja Jüri ühendas armastus etnoloogia, ERMi ja liivlaste vastu. Mõlemad töötasid pikalt ERMis, esimene direktorina, teine teadustöö juhina. Ferdinand jõudis algatada mitmeid olulisi erialaseid ja museoloogilisi uuendusi ning osaleda aktiivselt rahvusvahelises teaduselus. Kuid talle ei antud võimalust poja professionaalset kujunemist ja käekäiku jälgida. 1942. aastal Nõukogude Venemaal vangilaagris surnud isa saatus varjutas ka Jüri Linnuse karjääri kujunemist, teisalt aga kannustas valima sama eriala ja jätkama tema algatusi.
Teadusseminaris avame ja kõrvutame Ferdinand ja Jüri Linnuse rolli eesti etnoloogias ning ERMi kujunemises ja arengus. Ferdinand Linnuse tegevuse näitel räägime sellest, kuhu oli eesti etnoloogia 1940. aastaks jõudnud. Seejärel vaatleme Jüri Linnuse panust eriala järjepidevuse säilitamisel nõukogude perioodil. Samuti käsitleme Linnustega seotud ainulaadset nähtust eesti etnoloogias, kus ühe kitsama teema, liivlaste rahvakultuuri, uurimine koondus aastakümneteks ühe uurijate dünastia kätte.
Ootame kõiki huvilisi ERMi Rahvakultuuri koolitus- ja teabekeskuse audiooriumis ja veebis!
Link veebiülekandele: https://www.youtube.com/live/6EPdzT6oOaM
Foto: Jüri ja Ferdinand Linnus 1930. aastatel. ERM Fk 2189:3. Kujundas Jane Liiv.