Haridusprogrammid näitusel „Õige keha? Vale keha?“
Näitus "Õige keha, vale keha?" on avatud kuni 28. jaanuarini 2024„Õige keha? Vale keha?“ – Jüri ja Mari uurivad kehanäitust
Sihtgrupp: lasteaiad, 1.-4. klassPikkus: 60 minutit
Hind: 4.-/osaleja
Kas sa tahaksid olla nagu superman? Või hoopis kaunis printsess? Kas tead, et arusaam, milline on tubli poiss või ilus tüdruk, on aja jooksul palju muutunud?
Näitusel uurime, millist toitu on eestlased aegade jooksul söönud, mida ilusaks pidanud ning kuidas oma keha eest hoolt kandnud. Saame teada, millised on eestlase elu tähtsamad sündmused, mis neid kurvastab ning mis neid rõõmsaks teeb.
Hakkame kellekski teiseks
Sihtgrupp: 1.-6. klassPikkus: 60 minutit
Hind: 5.-/osaleja
Muuseumitunnis uurime, miks ja kuidas on inimesed ennast maskeerinud ja võtnud endale erinevaid rolle. Uurime lastega, milliseid näidendirolle on nad teinud, kas neile meeldib mängudes kehastuda kellekski teiseks ning kelle moodi nad tahaksid olla. Seejärel proovime ise erinevaid maske ja rolle, ning arvame ära, keda maske kandvad inimesed kehastavad. Lõpetuseks mõtiskleme, kas oleks tore hakatagi päriselt kellekski teiseks või on kõige parem ikkagi olla mina ise.
Eestlase elukaar
Sihtgrupp: 5.-9. klassPikkus: 90 minutit
Hind: 5.-/osaleja
Saardes öeldi: Kolm korda saab inimest vaadatud – kui ta ilma sünnib, kui ta pruudiks ehk peiuks saab ja kui ta ää sureb. Programmi käigus räägime eestlase elu olulisematest sündmustest, nende tähendusest ja nendega seotud maagilistest tegevustest. Mängime läbi 19. sajandi taluinimese elukaare rituaalseid kombeid ja tõmbame paralleele tänapäevaga.
Suhkrust ja jahust ja kutsikahännast
Sihtgrupp: 5.-9. klassPikkus: 90 minutit
Hind: 5.-/osaleja
Õige ja vale, ilus ja inetu, mehelik ja naiselik – need väärtused muutuvad ajas ja ruumis. Uurime, kas ja kuidas on suhtumine mehe ja naise sotsiaalsesse rolli ning füüsilisse kehasse aja jooksul muutunud. Kas see, mis on lubatud tänapäeval, oli lubatud ka sada aastat tagasi? Millal hakkas eestlane pesu kandma? Kuidas kujunevad iluideaalid? Millal saab noor inimene täiskasvanuks? Üheskoos leiame nendele küsimustele vastused.
Mis peitub maski taga?
Sihtgrupp: 7.-9. klassPikkus: 90 minutit
Hind: 5.-/osaleja
Milline olen mina ja inimene minu kõrval? Ja kuidas seejuures nii enese kui teisega toime tulla? Need küsimused on muuseumitunnis vaatluse ja arutluse all. Rühmatöö käigus selgub, kuidas meie arusaam inimeseks olemisest on ajas muutunud ja milliseid reegleid ja rolle ning miks me nii ajaloos kui tänapäeval kehtestame ja kehastame. Tund aitab uurida nii enese kui rahva nägu ning selle mõtestamise kujunemisteed. Taoline linnulennuvaade võimaldab ka paremat ja kergemat orienteerumist kaasaja infotihedas ja mõjutustest tulvil maailmas
Maskid maha!
Sihtgrupp: 10.-12. klassPikkus: 90 minutit
Hind: 5.-/osaleja
Õige ja vale on väga olulised mõisted. Uurime kehaga seotud norme ja nende muutumist ajas. Arutame, mida selle põhjal iseenda ja meie ühiskonna kohta järeldada võime. Milliseid sõnumeid saadame endale iseenda, oma keha ja ka selle ruumi kohta laiemalt, kus tegutseme ja kuidas need sõnumid omakorda meieni jõuavad, ongi antud muuseumitunnis vaatluse ja arutluse all.
Programmide tellimine: hariduskeskus@erm.ee.
