Küübinäitus

Küübinäitus on järjestikku teisel puukäsitöökonkursil osalejate töödest koosnev näitus.

Lauluemad

Läti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul on novembrikuus ERMis avatud kaks rändnäitust.

Läti kunstniku Dace Dēliņa-Lipska maalinäitus "Lauluemad" keskendub oma rahvuslikule identiteedile, liites väiksemad keele- ja kultuurikogukonnad Eestist ja Lätist.

I am introvert / Ma olen introvert

Läti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul on novembrikuus ERMis avatud kaks rändnäitust.

Koostöös kunstnik Reinis Pētersonsiga valminud koomiksinäitus on välja kasvanud tänavuseks Londoni raamatumessiks lätlaste loodud kirjanduse populariseerimise kampaaniast, mis vastandus moodsa maailma arusaamale edukast kirjanikust kui ekstraverdist, kes oskab end „müüa“. Rohkem infot inglise keeles allpool.
 

ERMi rändnäitus: Ajanihe

Foto- ja filmiprojekt tutvustab udmurdi noorte initsiatsiooniriitusi ehk üleminekurituaale, millega tähistatakse nende vastuvõtmist kogukonna täiskasvanud liikmete sekka. Tänapäeval kohtab sellist riitust Euroopa rahvastel üsna harva ja ka udmurtidel on see säilinud ainult ühes kohas – Tatarstanis Agrõzi rajoonis Varkled Bodja külas. See traditsioon ei katkenud siin isegi nõukogude ajal ja on elujõuline ka tänapäeval.

Puud ja inimesed. Kummardus Ants Viiresele

Alates 2. novembrist muuseumi B-fuajees.

Näituse idee (ja pealkiri) pärineb etnoloog Ants Viirese samanimelisest raamatust, mis tutvustab puuliikide kaupa nende rahvapäraseid kasutusviise – lehtedest juurteni ja rahvausundist ehituseni.

Vabadus 21. sajandil

Alates 7. detsembrist esitletakse muuseumi B-fuajees kahtekümmet suurt (90 x 110 cm) värvilist litograafiatehnikas valminud graafilist lehte.

Sada aastat teispool klaasi

Eesti Etendusasutuste Liidu eestvõttel asusid teatrid kolm aastat tagasi vabariigi sajandaks sünnipäevaks kingitust looma ‒ 22 teatri koostöös otsustati publiku ette tuua Eesti Vabariigi sajandipikkune lugu.

Oleks võinud minna ka teisiti – Ernst Meele Eesti

Labürintteatrirühmituse G9, VAT Teatri ja Eesti Rahvusraamatukogu koostöölavastuse „Sirgu Eesti” üks osa on näitus „Oleks võinud minna ka teisiti”.

Näitus annab eesti ajaloost ülevaate entusiastliku spordi- ja teatrimehe ning uuendusliku teatridemokraatia juurutaja Ernst Meele (1920–1999) silmade läbi. Näituse koostas Ernst 1997. aastal. Eesti 100. sünnipäeva puhul on see küll vähendatud kujul, kuid siiski taas inimeste ette toodud.

Eesti läbi 100 silmapaari

Näitus annab edasi Eesti lugu 100 inimese portree kaudu, kes on kõik eesti kultuuri pühendunud kandjad. Kõige vanem neist on sündinud 1918. aastal, samal ajal kui Eesti Vabariik, ja kõige noorem 2017. aastal. Iga Eesti Vabariigi kohta üks portree.