Kultuur ja võim
14.–15. aprillil 2005 toimus Eesti Rahva Muuseumis 46. muuseumi aastakonverents. Konverents keskendub kultuuri ja võimu suhetele. Konverentsi kavas oli paarkümmend ettekannet etnoloogidelt, ajaloolastelt, folkloristidelt ja kulturoloogidelt, lisaks Eesti teadlastele liosalejaid Sloveeniast, Leedust, Venemaalt ja Udmurtiast. Konverentsi töökeeled olid eesti, inglise ja vene keel.
Konverentsil arutleti, kuidas suhestuvad omavahel võim ja muuseumiinstitutsioon, kuivõrd iseseisev või sõltuv on muuseum ühiskonnas. Kas muuseumivõim on positiivse või negatiivse värvinguga fenomen. Räägiti kultuuripärandi ja võimu vahekordadest, analüüsitakse, kuidas kasutatakse kultuuripärandit poliitilistel eesmärkidel ning millal muutub kultuuripärandi hooldamine pelgalt instrumendiks regionalismi teenistuses, kas looduspärandi kaitsmine võib viia ökoloogilise ahistamiseni ja terrorini võimu saavutamise nimel.
Kultuur ja võim on läbi aegade olnud tihedas vastastikkuses sõltuvuses. Konverentsi kahel tööpäeval analüüsitakse seda põimunud suhet, otsides vastust küsimustele: kuidas kujundab võim kultuuri ja kultuur võimu? Kas kultuuri ja võimu suhet iseloomustab vastasseis, allumine või kompromiss? Need on probleemid, millega on läbi aegade kokku puutunud ka Eesti Rahva Muuseum, sest peagi sajandivanuseks saav institutsioon on erinevate võimude ajastutel olnud Eesti kultuuri üks olulisimaid talletajaid.
Mitmed ettekanded käsitlesid kultuuri ja võimu suhet ajaloolises perspektiivis, võrreldi „oma“ ja „võõra“ võimu seatud (taluvus)piire. Tutvustati 1930. aastate teise poole riiklikke massikampaaniad Eestis, uuriti võimu ja kultuuri suhet stalinismiperioodil. Vaatlemist leidsid noortekultuurid stalini- ja sulaajal, traditsiooniliste eluringirituaalide rakendamine uue, nõukogude ideoloogia teenistusse. Ülevaate sai keelepoliitika kujunemisest taasiseseisvunud Eestis.
Konverentsiga tähistas Eesti Rahva Muuseum oma 96. aastapäeva.
Konverentsi teise tööpäeva lõpus esitleti Eesti Rahva Muuseumis 2004. aastal valminud trükiseid.
Konverentsi kava
Neljapäeval, 14. aprillil
- 9.45 Registreerimine
- 10.00 Avamine
- 10.10–10.40 Božidar Jezernik (Slovenia, University of Ljubljana) “Museums in German concentration camps”
- 10.50–11.20 Tatiana Bulgakova (Russia, Russian State Pedagogical University) „Shamanic Nature of Power in Traditional Nanai Society”
- 11.30–12.00 Rasa Paukštytė-Šaknienė (Lithuania, Lithuanian Institute of History) “Ritual, power and historical perspective: baptism and name-giving in Lithuania and Latvia”
- 12.10-12.30
- Kohvipaus
- 12.30–12.50 Heivi Pullerits (Tartu Linnamuuseum) “Muuseum kui biograafia kandja”
- 13.00–13.20 Mariann Raisma (Eesti Kunstiakadeemia) “Muuseumivõim – bluff või blamaaž?”
- Lõuna
- 15.00–15.20 Egge Kulbok (Tallinna Ülikool) „Kultuurikorraldaja võitlused ja võim”
- 15.30–15.50 Liisi Jääts (Eesti Rahva Muuseum) “Pärandmaastiku kaitse – kohalik ja riiklik vaatepunkt Karula Rahvuspargi näitel”
- Kohvipaus
- 16.20–16.40 Kristel Rattus (Eesti Rahva Muuseum) „Turism ja traditsioonitõlgendus”
- 16.50–17.10 Melika Kindel (Tartu Ülikool) “Päranditurismist rahvuspargis”
Reedel, 15. aprillil
- 9.30-10.00 Aleksei Zagrebin (Udmurtia, Venemaa TA Uurali osakonna Udmurdi ajaloo, keele ja kirjanduse instituut) „Teadlane ja võim. Välitööde mõningatest eripäradest Venemaa soomeugrilaste juures”*
- 10.10-10.30 Indrek Jääts (Eesti Rahva Muuseum) „Natsionalist ja impeerium. Georgi Lõtkini juhtum“*
- Kohvipaus
- 11.00-11.20 Petras Kalnius (Leedu, Leedu TA Ajaloo Instituut) „Regionaalsed identiteedid – väljakutse Leedu riigile”*
- 11.30-11.50 Irena Regina Merkienė (Leedu, Leedu TA Ajaloo Instituut) „16.-20. sajandi maareformide mõju Leedu agraarkultuurile”*
- Kohvipaus
- 12.20-12.40 Hanno Talving (Eesti Vabaõhumuuseum) „1930. aastate teise poole massikampaaniad – vähetuntud lehekülg Eesti ajaloos”
- 12.50-13.10 Ellen Värv (Eesti Rahva Muuseum) „Noored stalini- ja „sulaajal”. Noortekultuur 1950.-1960. aastate Eesti NSV-s”
- Lõuna
- 14.30-14.50 Marju Kõivupuu (Tallinna Ülikool) „Kalmud, kalmistud ja hukkunute mälestusmärgid kui maaomandi ja võimu sümbol”
- 15.00-15.20 Mart Rannut (Tallinna Ülikool) „Eesti keelepoliitika kujundamisest, selle mõjuritest ja vastasseisudest”
- 15.30-15.50 Vida Savoniakaitė (Lithuania, Lithuanian Institute of History) “Traditional Culture: Political Discourses in Lithuania”
- 16.00-16.20 Olaf Mertelsmann (Estonia, University of Tartu) „Culture and Stalinism – a symbiosis?“
- 16.30 Lõpetamine
- 17.00 ERMi 2004. aastal ilmunud trükiste esitlus
* - ettekanded peetakse vene keeles